
У результаті активної позиції Асоціації міст України (АМУ) та підтримки народних депутатів, бюджети шести міських громад Хмельниччини не втратять понад 64 мільйони гривень. Верховна Рада ухвалила зміни до Бюджетного кодексу, які передбачають списання середньострокової заборгованості минулих років, що раніше могла бути несправедливо перекладена на плечі місцевих бюджетів.
Рішення на користь громад: що саме змінено
16 січня 2025 року парламент підтримав доопрацьований законопроєкт №12245 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень». Одне з ключових рішень — виключення норми, що зобов’язувала територіальні громади погашати борги, сформовані через прорахунки Міністерства фінансів у 2009–2014 роках.
Як пояснив консультант АМУ з бюджетних питань у Хмельницькій області Юрій Гриневич, ці позики виникли не з ініціативи місцевих органів влади, а стали наслідком хибного планування видатків на делеговані державою повноваження. Фактично громади отримували кошти, щоб уникнути соціальної катастрофи — затримок із зарплатами вчителям і медикам, закупівлі ліків, харчів і оплати комунальних послуг.
Мільйони гривень залишаються в бюджетах громад
Скасування несправедливої норми дозволило зберегти значні суми у місцевих бюджетах. Зокрема:
- Кам’янець-Подільська МТГ — 12,2 млн грн;
- Славутська МТГ — 6,2 млн грн;
- Старокостянтинівська МТГ — 104 тис грн;
- Шепетівська МТГ — 9,5 млн грн;
- Нетішинська МТГ — 1,5 млн грн;
- Хмельницька МТГ — 25,7 млн грн.
Окрім цього, ще майже 9 мільйонів гривень — заборгованість, яка залишилася за ліквідованими районними бюджетами: 5,8 млн грн — за Хмельницьким районом і 3 млн грн — за Шепетівським. Ці кошти також не можуть бути передані громадам відповідно до чинного законодавства, оскільки вони не є правонаступниками цих районів.
АМУ — на захисті місцевого самоврядування
Асоціація міст України протягом тривалого часу наполягала на тому, що місцеві бюджети не повинні відповідати за борги, які виникли не з їх вини. Завдяки фаховій аргументації та діалогу з Комітетом Верховної Ради з питань бюджету вдалося не лише відстояти інтереси громад, а й закріпити це в ухваленому законі.
За словами Юрія Гриневича, ця перемога стала можливою завдяки консолідованій позиції місцевого самоврядування і чіткій аргументації фахівців АМУ. Тепер кошти, які громади могли втратити, будуть використані для потреб освіти, медицини, соціального захисту та інфраструктури — замість погашення боргів, яких вони ніколи не створювали.